Sklep i hurtownia będą nieczynne w dniach 2.05.2024(czwartek) oraz 4.05.2024(sobota)

Wyposażenie kościoła

Wyposażenie kościoła – w co należy zaopatrzyć kościół?

Sprzęt i naczynia liturgiczne stanowią nieodzowne wyposażenie kościoła, które jest wykorzystywane podczas odprawiania liturgii. Oprócz naczyń i sprzętu liturgicznego, możemy także wyróżnić pozostałe przedmioty, które znacznie ułatwiają odprawianie mszy świętej lub też ją uświetniają i podkreślają szczególny charakter danego wydarzenia.

Przedmioty liturgiczne

Przedmioty liturgiczne to ruchome elementy kościoła, które służą przede wszystkim do sprawowania liturgii. Każdy tego rodzaju przedmiot posiada określoną symbolikę oraz spełnia konkretną funkcję. Przedmioty liturgiczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Często w produkcji stosowane są metale szlachetne oraz szkło. Istotne jest, aby powstałe przedmioty wyróżniały się trwałością i wytrzymałością. Dzięki temu nie tylko pięknie i zarazem godnie prezentują się podczas odprawiania mszy, ale także mogą być używane przez wiele lat. 

Naczynia liturgiczne

Naczynia liturgiczne są wykorzystywane głównie w celu przechowywania Hostii, wina czy wody, czyli niezbędnych elementów w trakcie odprawiania liturgii. Do naczyń liturgicznych zalicza się między innymi:

  • Pateny na których kładziona jest Hostia, a także tacki stosowane podczas rozdawania Komunii Świętej.
  • Kielichy mszalne na wino i wodę.
  • Puszki do przechowywania Najświętszego Sakramentu.
  • Monstrancje przeznaczone do wystawiania Najświętszego Sakramentu podczas mszy.
  • Tron pod monstrancję w formie bogato zdobionej podstawy.

Sprzęt liturgiczny

Sprzęt liturgiczny stanowi pozostałe elementy, które są potrzebne podczas odprawiania liturgii, a także wszystkie te, które są stosowane na co dzień w kościele. Wśród sprzętu liturgicznego można wyróżnić:

  • Obrusy ołtarzowe okrywające ołtarz w kościele.
  • Bieliznę kielichową, która zabezpiecza kielich przed uszkodzeniami, jak i podkreśla uroczysty charakter mszy.
  • Dzwonki, które są wykorzystywane zarówno podczas mszy, jak i procesji eucharystycznej.
  • Krzyż na ołtarzu, jako symbol męki i poświęcenia się Jezusa Chrystusa dla ludzi.

Figury do kościoła i kapliczki

W skład zaopatrzenia kościoła zazwyczaj wchodzą również wszelkiego rodzaju ozdoby i dekoracje. Trudno bowiem wyobrazić sobie kościół bez szopki bożonarodzeniowej w czasie Wigilii. W ofercie sklepu z dewocjonaliami można znaleźć wiele misternie wykonanych figurek do szopki betlejemskiej. Figury do kościoła prezentujące Świętą Rodzinę stanowią piękne kompozycje składające się z figury Maryi, Józefa oraz figury Jezusa w żłobku. Często figurki do szopki betlejemskiej są wykonane z żywicy, a potem ręcznie malowane. Także ubrania postaci tworzone są z naturalnych tkanin. Dodatkowo układane są one w fałdy, aby jak najwierniej odzwierciedlały naturalne odzienie. Takie materiały są impregnowane i trwale usztywniane. Natomiast zastosowanie nowoczesnych mieszanek farb sprawia, że figury do szopki betlejemskiej pozostają w doskonałym stanie przez wiele lat. 

Zarówno kościoły, jak i kapliczki, wyposażane są również w figury świętych. Dla polskiego Kościoła katolickiego szczególnie ważną postacią jest papież Jan Paweł II. W celu jego upamiętnienia, zarówno we wnętrzach kościoła, jak i na zewnątrz, umiejscawiane są pomniki Jana Pawła II. Często możemy także spotkać się z samym popiersiem Jana Pawła II. Istotne jest natomiast, aby wszelkiego rodzaju monumenty cechowały się wysoką jakością, dzięki czemu pozostaną w niezmienionym stanie przez długi czas. Figury Jana Pawła II powinny znaleźć się w szczególności w tych miejscach, które są w pewien sposób związane z papieżem, na przykład poprzez jego wizytę w danym miejscu. 

Figury świętych, a także figury Jezusa, Matki Boskiej czy płaskorzeźby Świętej Rodziny lub Anioła Stróża, będą doskonale prezentować się nie tylko w kościele, ale także we wnętrzach kapliczki oraz na plebanii. W sklepach z dewocjonaliami z pewnością znajdziemy szeroki wybór produktów dostosowanych do różnych potrzeb.

Świece kościelne

Świece liturgiczne posiadają bardzo szeroką symbolikę i zarazem uczestniczą w wielu różnych świętach i wydarzeniach. Wyróżnia się kilka rodzajów świec liturgicznych, które stawiane są na ołtarzu lub w jego pobliżu podczas odprawiania mszy świętej.

  • Świece ołtarzowe – wykorzystywane podczas odprawiania mszy świętej. Świece ołtarzowe umiejscawiane są obok kapłana. Ich płomień ma przypominać o tym, że Jezus to światło, które prowadzi wiernych pośród mroku.
  • Paschały – świece paschalne zapalane są wyłącznie w szczególnie ważnym okresie dla chrześcijan, jakim jest Wielkanoc. Świeca paschalna wyróżnia się dużą grubością oraz bogatym zdobieniem. Natomiast elementy zdobnicze utożsamiane są z ranami Jezusa Chrystusa. 
  • Gromnice – chociaż mogą przypominać paschał, gromnice zapalane są podczas sakramentów, takich jak chrzest, pogrzeb czy też w trakcie mszy pogrzebowej.

Pozostałe wyposażenie kościoła

Wyposażając kościół nie można zapomnieć o elementach, które choć nie posiadają żadnej symboliki, mają niebagatelne znaczenie podczas odprawiania liturgii. W tym miejscu można wspomnieć przede wszystkim o sprzęcie nagłaśniającym, czyli mikrofonach do kościoła. Natomiast podczas procesji niezbędny okazuje się przenośny zestaw nagłaśniający z mikrofonem bezprzewodowym

Sklep z dewocjonaliami, czyli gdzie kupić sprzęt liturgiczny i inne wyposażenie?

Wyposażając kościół w nowe naczynia i sprzęt liturgiczny, a także w pozostałe niezbędne akcesoria, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z bogatych ofert profesjonalnych sklepów z dewocjonaliami. To właśnie w tego rodzaju sklepach otrzymamy produkty wysokiej jakości, które pozostaną w nienagannym stanie przez bardzo długi czas. Wiele z nich jest odpornych na korozję oraz wszelkiego rodzaju zniszczenia. W sklepie z dewocjonaliami znajdziemy także produkty, które mogą zostać podarowane w formie prezentu dla nowo powstałej parafii.